Kupię broń palną bez zezwolenia

W Polsce przepisy dotyczące broni reguluje ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. Czasami w internecie pojawiają się informacje o tym że trwają prace nad zmianami w ustawie. Nie polecamy czekać na żadne zmiany, tylko zdobyć pozwolenie na broń jeszcze dziś.

W Polsce nowoczesną broń palną na nabój scalony i amunicję do niej można posiadać tylko mając pozwolenie na broń. Pozwolenie może wydać tylko komendant wojewódzki Policji właściwy ze względu na adres stałego pobytu.

Żeby otrzymać pozwolenie na broń należy spełnić szereg warunków:

1. Wykazać istotną przyczynę otrzymania tego pozwolenia,
2. Należy być zdrowym fizycznie i psychicznie, nie mieć uzależnień od alkoholu i substancji psychoaktywnych.
3. Nie stanowić zagrożenia dla siebie samego, otoczenia ani porządku prawnego.

Jeżeli spełnieniamy powyższe warunki, komendant Policji ma obowiązek wydać pozwolenie na broń. W samym 2017 r. pozwolenia na broń do celów kolekcjonerskich i sportowych wydano 10 000 osobom.

Rozpatrzenie samego wniosku o pozwolenie trwa najczęściej 2 miesiące. Po otrzymaniu pozwolenia na broń Policja wyda zaświadczenie które upoważnia do zakupu broni (tzw. promesy), które jest niezbędne do zakupu broni w sklepie lub na rynku wtórnym.

Broń palną trzeba przechowywać w sejfach spełniających co najmniej wymogi klasy S1 lub szafie pancernej.

Według ustawy, nie dozwolone jest noszenie przy sobie broni posiadanej na pozwolenie do celów kolekcjonerskich lub pamiątkowych. Pozostałe rodzaje broni należy nosić w kaburze lub futerale. Ustawa definiuje noszenie jako każdy sposób przemieszczania się z załadowaną bronią, więc broń należy rozładować. Broń na pozwolenie wydane do celów kolekcjonerskich razem z amunicją mozna przenosić osobno i zabrać na strzelnicę i tam z niej postrzelać. Inne przepisy dotyczą broni posiadanej na pozwolenie wydane do celów łowieckich.

Posiadacz pozwolenia do celów sportowych, kolekcjonerskich i łowieckich może samodzielnie składać amunicję na własny użytek. Oznacza to, że taka osoba może kupić proch i spłonki (istotne komponenty amunicji, jakie można kupić na pozwolenie) oraz pociski i łuski (lub zebrać po strzelaniu), a następnie złożyć z nich kolejne pociski. Jest to również przydatne w trudnych czasach.

W Polsce broń palna jest łatwo dostępna i dość tania. Używany pistolet kupić można już od kilkuset złotych. Fabrycznie nowy Glock 17 kosztuje ok. 3000 zł. Tania nowa strzelba to koszt nieco ponad 1 000 złotych. Karabinek centralnego zapłonu AK kosztuje ok. 3000 zł.