Komu przydadzą się dokumenty kolekcjonerskie w tych trudnych czasach?

Stało się. Staneliśmy na progu trzeciej wojny światowej. Rosyjska agresja na Ukrainę sprawiła że na świecie zawrzało a sytuacja stała się bardzo skomplikowana. Sytuacja ta sprawiła że tłumy uchodźców migrują do Polski oraz dalej na zachód w celu znalezienia bezpieczeństwa i stabilizacji. Szcuje się że z Ukrainy ucieć może 6 do 7 milionów osób, głównie kobiet i dzieci. Jednak uciekają nie tylko kobiety i dzieci. Wyobraź sobie że jesteś ukraińskim mężczną i posiadasz dokument kolekcjonerski z innego państwa. Co robisz? Walczysz czy uciekasz?

Dokumenty kolekcjonerskie
Dokumenty kolekcjonerskie dla uchodźców z Ukrainy

Dziury na Polskiej granicy

Przez napór uchodźców szturmujących Polsko – Ukraińską granice dokumenty sprawdzane są wyrywkowo lub nawet nie są sprawdzane wcale. W obecnej sytuacji bardzo łatwo jest przeslizgnąć się przez granicę praktycznie nie zauważonym. Obecna sytuacja wytworzyła swojego rodzaju furtke do przekraczania granicy dla kogoś kto posiada kolekcjonerski dowód osobisty. Ukraińscy mężczyźni nie są wypuszczani z kraju, oni muszą zostać w kraju i walczyć za ojczyznę ale posiadacze dokumentów kolekcjonerskich… to już zupełnie inna bajka.

Sytuacja działa też w przeciwnym kierunku. W związku z zaistniałą sytuacją rządy wielu krajów płacą swoim obywatelom za pomaganie uchodźcom z Ukrainy i przygarnianiu ich pod swój dach. Taki stan rzeczy równierz otwiera swojego rodzaju furtkę dla osób rosyjsko-języcznych. Wystarczy znać rosyjski, wylegitymować się dokumentem tożsamości takim jak ukraińskie prawo jazdy i droga do darmowego zakwaterowania i darmowego zasiłku staje przed nami otworem. Dodatkowym atutem jest tutaj pozwolenie na legalny pobyt oraz legalną pracę, a wszystko co do tego potrzebujemy to dokument poświadczający naszą przynależność do narodu Ukraińskiego.

Oczywiście opisana tutaj sytuacja jest tylko teoretyczna, a przedstawiony punk widzenia nie ma na celu namawianie nikogo do robienia czegokolwiek. Jednak chęć przeżycia czy też uratowania sobie życia nie powinna stykać się z krytyką. Ludzkie życie, przynajmniej w teorii, jest wartością najwyższą i nadrzędną. Nikt nie powinien mieć za złe nikomu że ten zrobił co zrobił aby urwatować się z beznadziejnej sytuacji jaką jest zbrojna agresja na dany kraj i ostrzeliwanie zabudowań cywilnych, żłobków, przedszkol czy szpitali. Jest to barbarzyństwo i zbrodnia wojenna i jako taka powinna spotkać się z ostrym i stanowczym sprzeciwem nas wszystkich.

Jeżli interesują cię dokumenty kolekcjonerskie kliknij w link i sprawdź strony które mogą Ci się przydać.