Paszpoty szczepionkowe do kupienia
Paszport covidowy do kupienia

Certyfikat szczepień znacznie ułatwia podróżowanie po krajach Unii Europejskiej. Zainteresowanie nimi jest spore. Z uwagi jednak na to, że nie wszyscy są przekonani do zaszczepienia się, lub robienia kosztownych testów przed każdym wyjazdem, w sieci zaczął kwitnąć handel fałszywymi certyfikatami. Choć nie są legalne, a ich ceny są wysokie, to nie brakuje na nie chętnych. Co więcej, oferty pojawiły się też w Polsce. Sprzedawcy fałszywych paszportów deklarują, że ich świadectwa szczepień są rejestrowane w bazie danych Unii Europejskiej.

W chwili obecnej, aby uniknąć kwarantanny, przy wielu podróżach zagranicznych potrzebujemy zaświadczenia szczepień CDC i NHS, cyfrowego certyfikatu z UE lub ujemnego testu PCR na COVID-19. Uzyskania ich wymaga zaszczepienia się, lub potwierdzenia testem, że nie jesteśmy zarażeni covid-19. Wyjazdami zainteresowane są jednak też te osoby, które szczepić się nie chcą. Okazuje się, że da się ominąć prawo przez zakup nielegalnego certyfikatu, kosztującego około 1200 zł.

Cyberprzestępcy mają pełen wachlarz podrobionych certyfikatów szczepień. Handel odbywa się głównie przez darknet i komunikatory, takie jak np. Telegram. Według Check Point Research w marcu 2021 roku liczba sprzedawców wzrosła o 257 procent, którzy przy pomocy Telegrama reklamują sprzedaż fałszywych certyfikatów covidowych.

Handel fałszywymi certfikatami covidowymi kwitnie też w Polsce. Jak ustalił portal niezalezna.pl proceder odbywa się przynajmniej od kilku tygodni. Ceny nielegalnych certfikatów wynoszą od 900 do 1500 zł. Portal podaje też, że choć na całym świecie fałszywe paszporty szczepionkowe tanieją, to w Polsce są ich cena wzrasta, pojawiają się oferty wysokości nawet 1500 zł.

Niezalezna.pl podkreśla, że sprzedawcy kierują swoją ofertę głównie do foliarzy, na co mają wskazywać hasła reklamowe mówiące o “trujących śmiercionkach”. Co więcej, cyberprzestępcy otwieracie piszą, że ich certyfikaty są rejestrowane i weryfikowane w systemach medycznych i bazie danych UE.

W związku z tym, za wystawianiem fałszywych paszportów covidowych mogą stać teży lekarze. Teoretycznie trudno wykryć, czy ktoś faktycznie się zaszczepił, jeśli zaświadczenie zostanie wystawione przez pracownika medycznego. W sytuacji jednak gdy lekarz zostanie przyłapany na procederze, grożą mu poważne konsekwencje za złamanie etyki zawodowej. Nadto zostanie oskarżony o popełnienie przestępstwa. Również klientowi grozi odpowiedzialność karna.